Categorized | Saving Money

Cutting Cost at the Grocery Store


Share Button

The economy is a funny thing. Over the last few years of the great recession, cost continues to rise while pay stagnates. In order to save money, it is important that we trim our spending where we can. What better way to do that than by starting in the grocery store.

Plan out your shopping trip: Make a list!

Planning out your shopping trip and sticking to the lists you make is one of the most important and effective ways to cut costs when grocery shopping. The various marketing tools, and eye catching colors are there to entrap you. To get you too stray from your list and buy on impulse. Buying on impulse is one of the most costly actions you can make, because it allows you to go off budget and is easily rationalized by hunger and temptation. Just like when you were a kid, doing your homework and looking for the best deals for the food you want is really handy when trying to save money. Making a list is the easiest way to budget your money per shopping trip. Matching reduced items and sale items with coupons and adding up the prices on the side can keep you on the mark with item by item savings.

Brand name VS Store brandcutting cost at the grocery store

What is the difference between brand name products and store brand products? Most consumers would say a lot, set aside the higher cost, most would agree that the long established names are leaders in their industry and a much better quality. But what many people either chose to ignore or simply are unaware of all together, is that brand name products often are the very same manufacturers that produce store brand equals. In grocery retail, there are many different grades when it comes to food.

For example: If we use Cento canned tomatoes, we may see a higher price than brand X which will be a store brand. Cento may have a long family recipe or tradition for harvesting and canning so that may have a grade A in quality. Whereas brand X may be canned to the same standards but is a slightly lower quality tomato, and therefore only receives a grade of B. There is nothing wrong or off for consumption, but may not meet the standards for Cento. So instead of producing a product below standards with the Cento name, the same company will produce, can and label it under the brand X label to be sold in stores and possibly shelved right beside it in the grocery store.

Buying a store brand over that of a name brand can save you incremental dollars which over the course of a few weeks can add up to a substantial amount of money over time. This can effectively begin to cut costs for you.

Produce: Fresh or Frozen?

There is a myth about buying fresh over frozen, in that you are losing nutritional value by buying frozen vegetables and fruit. And it really is a myth, okay maybe you are not getting 100% percent of nutritional value from frozen, but I ask you, define fresh. Fresh may be defined as being picked from the fields and brought to your grocery store. However, when you think fresh, you must also think logistics. Those bananas may have been harvested and packed on site, but it took a couple of days to transport it to the distribution center. After that, it may sit in a warehouse for a few more days before being shipped out to your local grocery store, where it will sit until purchased.

Frozen food, produce especially, is like fresh picked on site. The biggest difference is that frozen is quickly transported to a plant where it is flash frozen, retaining a good majority of its nutritional value, upwards of 85% and retaining that percentage for upwards of two years. The longer shelf life warrants savings because the product will last longer and you can buy more for less. Making your food last longer can reduce the overall cost per serving. Understanding how your food is processed can better justify how you spend your money on it, or how you will spend your money in the future.

By following these simple tips, you can easily start cutting the cost at the grocery store and putting that money back into your wallet per trip. Understanding how your food is processed and handled, as well as how it maintains its nutritional value and cost point percentage can better your ability for saving money. Making a list may seem simple, yet it is one of the most effective ays for you to budget your funds and trim back on superfluous spending.

Stay informed about the latest on investment information by getting on our FREE eMail list!

This post was written by:

- who has written 2169 posts on StockRockandRoll.


Contact the author

Comments are closed.


© 2021 MJ Capital, LLC | All rights reserved